Obranný systém

Strážcovia našej imunity

Slovo betaglukány počujeme veľmi často, a to hlavne v spojení s podporou imunity s prípravkami, ktoré sú pre tento účel vyrobené. Betaglukány sú heterogénnou skupinou látok, ktoré sa skladajú z molekúl glukózy, vzájomne spojených β-glykozidovými väzbami. Najčastejšie sa týmto pojmom označuje skupiny neškrobových a necelulózových sacharidov.

Tieto látky tvoria súčasť bunkových stien baktérií, kvasiniek, húb, rias a vyšších rastlín. Betaglukán je komplexný polysacharid, ktorý podporuje imunitné reakcie ľudského organizmu proti rôznym parazitom i baktériám. Pomáha aj odstraňovať bunky, ktoré poškodila radiácia. Okrem toho dokáže betaglukán znižovať cholesterol, podporuje krvotvorbu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáha aj pri regenerácii a boji proti voľným radikálom.

Čo to je betaglukán?

Popis a účinky

Betaglukán je unikátny prírodný polysacharid, schopný podporovať obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitným chorobám. Aj keď sú aktívne účinky betaglukánu známe už dlhšiu dobu, až posledné roky sa dostávajú do popredia. Dôvodom je hlavne hľadanie náhrady za antibiotiká, ktoré začínajú byť vďaka rezistentným baktériam neúčinné.

Viac než päťdesiať rokov výskumu a tisíce štúdií prevádzaných na rôznych univerzitách preukázali, že denná konzumácia betaglukánu optimálne stimuluje makrofágy (biele krvinky) a výsledkom je obranný systém vyladený na najvyšší výkon.

Nové poznatky o Taxifolíne

Ako betaglukán v tele funguje?

Dobre fungujúci imunitný systém ľahko rozozná cudzorodú látku, či už je to baktéria alebo nejaký  parazit, a zničí ju. Hlavnú úlohu tu hrajú  makrofágy. Makrofágy, ktoré sú prítomné vo všetkých orgánoch nášho tela, pričom fungujú ako generáli imunitného vojska a posielajú biele  krvinky do bitky.  Pracujú tak trochu ako známy Pac Man v obľúbenej videohre našej mladosti „Požierajú všetko, čo do krvi nepatrí“. Ale všetko  nezvládnu a dlhodobé infekcie, opakované choroby alebo veľký stres ich vyčerpá rovnako, ako je vyčerpaný celý organizmus. Je preto jasné, že makrofágom tvoriacim tú najdôležitejšiu obrannú líniu, musíme nejako pomôcť.

Pomoc prichádza vo forme betaglukánov. Na bunkách imunitného systému (predovšetkým sa  jedná o makrofágy, neutrofily, niektoré lymfocyty a prirodzené zabijáky) existujú  špecifické receptory pre glukán nazvané CR3. Vo chvíli, kedy sa na receptor CR 3 naviaže betaglukán s ďalšími zložkami z organizmu, dôjde k búrlivej aktivácii imunitnej bunky, ktorá ničí všetko cudzorodé a nepatričné, od baktérií až po rakovinné bunky. Betaglukány sú  vlastne také hnacie motory imunitných buniek.

Kde si môžem objednať produkty?

Všetky produkty je možné zakúpiť online