Liečivé účinky húb

Staroveká Čínska tradícia

Prvé známky o liečebnom využití húb môžme nájsť už v spisoch starovekej Číny a Indie starých tisícky rokov. V Európe se o liečivých účinkoch húb zmieňuje Démokritos a Hippokrates. Huby sa používali napr. na zastavenie krvácania, hojenie rán, pri bolestiach hlavy, infekciách, empiricky boli zistené antibakteriálne, protinádorové a imunostimulačné účinky.

Nielen tradícia, ale aj vedecké štúdie v súčasnosti dokazujú, že určité huby majú významné farmakologické vlastnosti.

Cordyceps Sinensis

Žezlovka Čínska

Cordyceps je unikátna parazitická huba, ktorá patrí k základným komponentom v tradičnej čínskej medicíne. Parazituje najmä na larvách motýľov druhu Hepialis Armoricanus. Vo voľnej prírode sa nachádza len v niektorých provinciách Číny (Tibet, Sečuán), ďalej v Bhutáne a Nepále na chladných horských lúkach od výšky 3800m. do 6000m. nad morom. Pestuje se tiež v Hong-Kongu a na vysočine Cameron v Malajzii.

Obsahuje veľa aktívnych zložiek, ako sú polysacharidy, esenciálne aminokyseliny, anorganické prvky, ergosterol atď, ktoré regulujú imunitný systém prostredníctvom aktivácie makrofágov, posilňujú funkciu obličiek, kardiovaskulárneho systému a pečene.

Čínski lekári používajú Cordyceps tiež na zvýšenie odolnosti voči infekciám, pri liečbe nachladnutia a podpore činnosti ľadvín a pľúc. Cordyceps sa použiva na zmiernenie širokej palety dýchacích problémov. Predpisuje sa na zmiernenie kašľa, nádchy, bronchiálnych problémoch a detskej astmy.

Taiwanofungus Camphoratus

Trúdnikovček Gáfrový

Antrodia cinnamomea je druh endemickej liečivej huby na Taiwane. AC huba je špecifická pre hostiteľa a rastie iba na vnútornej prehnitej stene kôry stromu škoricovníka Cinnamomum kanehirai, v nadmorskej výške 400 – 2 000 metrov v taiwanských horách. Pretože huba rastie pomaly a nie je ľahké ju pestovať umelo, je nesmierne vzácna. Zrelé plodnice vykazujú svetloružovú až jasne červenú farbu, takže je známa aj ako „rubín lesa“.

Pre výnimočné vlastnosti tejto huby, vedecké kapacity a biotechnologické organizácie vykonali série štúdií a boli publikované stovky vedeckých článkov a dnes auž aj niekoľko patentov, ktoré zahŕňajú protirakovinové a protizápalové účinky huby Antrodia Cinnamomea, ako aj účinky regulácie imunity, ochrany pečene, antioxidácie, liečbu „kocoviny“ po nadmernom užití alkoholu a mnoho ďalších funkcií.

Ganoderma Lucidum

Reishi

V dnešnom liečiteľstve sa využíva na stimuláciu krvného tlaku, správne fungovanie pečene, pomáha pri zápale obličiek, bojuje proti hepatitíde, používa sa na čistenie krvi a pomáha tiež organizmu vysporiadať sa so stresom. Priaznivo vplýva na nervy, na potenciu a na liečbu HIV. Reishi sa používa na liečbu rôznych ochorení, pôsobí ako antioxidant proti voľným radikálom, chráni pred účinkami slnečného žiarenia a má protizápalové účinky.

Reishi sa môže používať spolu s inými protinádorovými liekmi a chemoterapiou. Znižuje ich nežiadúce účinky a zvyšuje ich pozitívne pôsobenie. Schopnosť Reishi inhibovať tvorbu trombov bez akýchkoľvek vedľajších účinkov sa ukazuje v modernej medicíne ako neoceniteľná.

Reishi je známa ako kardiotonikum, vďaka svojej schopnosti zlepšovať prietok krvi a znižovať spotrebu kyslíka v srdcovom svale. Táto liečivá huba tiež eliminuje tvorbu cholesterolu a podporuje krvný obeh. Pravidelné užívanie ganodermy pomáha regulovať hladinu cholesterolu a aktivitu krvných doštičiek v krvnom riečisku.

Podhubie Reishi obsahuje veľké množstvo polysacharidov, ktoré napomáhajú tvorbe interferónu. Interferón je bielkovina produkovaná vo vnútri bunky a pomáha v boji proti vírusom a infekciám. Polysacharidy tiež bojujú s nádormi a pomáhajú stimulovať imunitný systém. Látky v Reishi uvoľňujú kostrové svaly a ukľudňujú centrálnu nervovú sústavu. Reishi aktivuje imunitný systém organizmu, zvyšuje schopnosť bojovať proti chorobám, ale aj zabraňovať nadmernej produkcií alergénov.

Coriolus Versicolor

Trúdnikovec Pestrý

Coriolus versicolor je jednou z najznámejších tradičných liečivých húb rastúcich na kmeňoch listnatých stromov, hlavne bukov. Rastie počas leta a jesene na oboch pologuliach, v Európe sa vyskytuje takmer vo všetkých krajinách. Vytvára jednoročné, niekedy aj dvojročné plodnice. Patrí do triedy plesní Basidiomycetes.

Obsahuje rôzne bioaktívne látky vrátane poysacharidov  polysacharopeptidu (PSP) a polysacharokrestínu (PSK), proteínov, peptidov, aminokyselín, purpurínov, terpénov a ďalších. Najaktívnejšími biologickými zložkami sú PSK a PSP.

PSK tiež nazvaný Krestin je zložený z polysacharidov a 38% bielkovín. Bolo preukázané že Krestin PSK pomáha predchádzať vzniku rakoviny a nádorových ochorení. Potlačuje rast nádorov prsníka, hrubého čreva, pľúc, a rakoviny kŕčku maternice. Posilňuje imunitný systém. Je významný prostriedok pri zmierňovaní vedľajších účinkov chemoterapie a rádioterapie. Zlepšuje funkciu krvného obehu a zlepšuje prietok krvi v cievach, podporuje funkciu pečene, obnovuje tvorbu séra lyzozýmu (je to dôležitá imunolátka s významným baktericídnym účinkom) a normalizuje slezinu. PSK je účinný proti ľudskému vírusu herpesu, aktivuje NK bunky (Natural killers), ktoré sú jedným z typov bielych krviniek.

PSP je zložený z 10% peptidov a 90% polysacharidov. PSP je imunostimulant, zvyšuje aktivitu lymfocytou a je účinný pri liečbe rakoviny pečene, hltanu, žalúdku a plúc. V kombinácii s rádio a chemoterapiou došlo k zotaveniu 72 % pacientov oproti pacientom bez podpornej liečbe s PSP. U pacientov pritom zmizli vedľajšie príznaky klasickej liečby chemoterapiou.

Zložené dusíkaté polysacharidy obsahujúce v hube zvyšujú antibakteriálnu silu, predlžujú efekt antibiotík a pôsobia proti rezistentným baktériám na antibiotiká.

Grifola Frondosa

Trsovnica Lupeňovitá

Lahodná huba má domovinu v Japonsku, kde ju označujú ako kráľovnú húb. Japonský názov maitake sa prekladá ako „tancujúca huba”, čo odkazuje na neuveriteľnú radosť, ktorú cítili hľadači, keď našli práve túto chorošovitú medicinálnu hubu. Za feudalizmu bola v Japonsku vymieňaná za striebro o rovnakej váhe.

Pôvodne pochádza z Číny a Severnej Ameriky. Rastie  po celom svete, k rastu potrebuje teplotu (5-37 °C). Maitake je zvyčajne možné nájsť na spodných častiach dubov, rastie ale aj na ďalších listnatých – živých alebo odumretých stromoch. Slovenský názov Trsovnica lupeňovitá je odvodený od podoby huby. Sivý hlúbik a často veľké množstvo zrastených sivých až nahnedlých klobúkov totiž  rastie v trsoch. Trs plodníc môže dosahovať až 25 kilogramov a metrového priemeru.

Maitake je bohatá na betaglukány (hlavne beta-(1,3)-D-glukán a beta-(1,6)-D-glukán) glykoproteíny, antioxidanty – vitamín C, ale tiež vitamín B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantothenová) a ergosterol (provitamín D), minerálne látky ako draslík, horčík a vápnik. Nechýba ani polysacharid chytín, aminokyseliny, fenoly alebo flavonoidy.

Maitake je bohatá na polysacharidy. Významná sa javí D-frakcia – zložka izolovaná pri extrakcii horúcou vodou, je bohatá na α-glukány a bežne sa predpisuje ako doplnok výživy pre pacientov s rakovinou, ktorí hľadajú podporu imunity prostredníctvom prírodných produktov.

D-frakcia sa podieľa na stimulácii imunitného systému a aktivácii určitých buniek, ktoré napádajú rakovinu, vrátane makrofágov, T-buniek a buniek prirodzeného zabíjania – NK buniek.

D-frakcia môže stabilizovať ľudský lymfocyt Th-1 a Th-2, aktivovať B-lymfocyty, aktivovať Th bunky, indukovať uvoňovanie interferónv zo sleziny. D-frakcia má cytotoxické vlastnosti, aktivuje bunky prirodeného zabíjania (killer bunky), čo môže inhibovať rast nádorov.

Mnohé štúdie popisujú liečivé účinky huby maitake:

  • Posilňuje imunitu a imunomodulačné účinky
  • Protivírusové účinky
  • Znižuje hladinu krvného cukru
  • Znižuje krvný tlak
  • Protinádorové účinky
  • Zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie,
  • Synergicky posilňuje účinky iných liečivých húb
  • Znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov
  • Znižuje telesnú hmotnosť
  • Zmierňuje depresiu
  • Zvyšuje vitalitu a zlepšuje kondíciu
Agaricus Blazei

Pečiarka Mandľová

Liečivá huba Agaricus blazei je typická mandľovo sladkastou chuťou. Prvýkrát ho opísal mykológ William A.Murrill v roku 1945. Pozitívny vplyv brazílskeho šampiňóna na ľudské zdravie bol objavený len od roku 1960, kedy túto hubu objavil japonský vedec Takatoši Furumoto a poslal ju na vyhodnotenie do Japonska. Analýza ukázala, že ABM má vyšší obsah bielkovín a sacharidov ako väčšina ostatných húb.

Pôvodne ju zbierali vidiečania v oblasti Sao Paula v Brazílii. Vedci v populácii tejto oblasti objavili veľmi nízky výskyt nádorových ochorení. Príčinou bolo práve požívanie brazílskeho šampiňóna. Oproti ostatným liečivým hubám nerastie na dreve. Vďaka vysokej koncentrácii polysacharidov (ß1, 6 D-glukánov), a teda aj vysokej účinnosti, sa dnes najčastejšie používa u osôb s rizikom karcinómov a ako sprievodná liečba pri nádorových ochoreniach.

Vo svojej vlasti v Brazílii má mnoho mien: „mandľová huba“, ktoré poukazuje na jeho jemnú chuť, „slnečná huba“ a „božia huba“, ktoré naznačujú, ako vysoko sa táto medicinálna huba cení.

Agaricus blazei obsahuje celý rad cenných látok-hlavne vysoký obsah beta glukánov (extrakt obsahuje viac beta glukánov ako ktorýkoľvek iný skúmaný druh húb!) V troch rôznych formách: β- (1-3) -D-glukán, β- (1 -4) -D-glukán a p- (1-6) -D-glukán, všetky známe pre stimuláciu imunitných buniek, ako sú NK bunky, makrofágy, dendritické bunky a polymorfonukleárne leukocyty.

Taktiež obsahuje deriváty Ergosterolu známe tiež ako provitamín D2 ktorý je tiež silný ochranný prostriedok. Proteoglukany a polysacharidy viazané na bielkoviny (nízkomolekulárne) nájdené v týchto hubách spolu s ďalšími látkami pomáhajú podporovať imunitu.

Agaricus blazei je zároveň zdrojom rôznych aminokyselín, aj tých esenciálnych. Vyniká hlavne arginín, glycín, alanín, kyselina glutamová.
Medzi vysokým množstvom minerálnych látok nechýba vápnik, fosfor, draslík, zinok alebo horčík. Mandľovú vôňu spôsobujú zlúčeniny ako benzoát, benzaldehyd a benzylalkohol, zložky z mandlí.
Jednou zo zložiek Agaricusu je tiež agaritín, čo je aromatický, antivírusový mykotoxín z hydrazínového derivátu, ktorý má protirakovinové účinky (vyvíja priamu protinádorovú aktivitu proti leukemickým nádorovým bunkám in vitro).

Huba Agaricus blazei je tiež bohatá na väčšinu silných antioxidačných látok. Bunkové a zvieracie modelové experimenty navyše ukázali, že Agaricus blazei Murill môže tiež stimulovať imunitné bunky na zvýšenie produkcie cytokínov. Medzi všeobecne známe účinné látky Agaricus blazei Murill patria: beta glukány, deriváty ergosterolu (provitamín D2), glukomanan, mannogalaktoglukán, proteoglukány a riboglukány.

Agaricus blazei je dobre známay pre svoju schopnosť stimulovať imunitný systém. Tradične sa používa proti rôznym chorobám, od fyzického a emočného stresu, cukrovky, vysokého cholesterolu a problémov s krvným obehom, osteoporózy, peptických vredov a zažívacích ťažkostí, až po chronické hepatitídy a rakovinu. Päťdesiat rokov vedeckého výskumu odhalilo jeho významný potenciál zlepšiť celkové zdravie, a tým aj – kvalitu ľudského života.

Hericium Erinaceus

Korálovec Ježovitý

Je to vzácna huba, ktorá paraziticky rastie na poškodených kmeňoch bukov a dubov, ľudovo je pomenovaná „prírodná živina pre neuróny“.
V Japonsku je dlhodobo cenená ako významná huba pri ťažkostiach tráviaceho traktu. Obsahuje draslík, zinok, železo, germánium, selén, fosfor a je takmer bez sodíku. Zastúpené sú všetky základné aminokyseliny a rovnako polysacharidy a bielkoviny.

Huba Monkey Head (Lions Mane) obsahuje bioaktívne zložky, ktoré majú priaznivý účinok na organizmus, predovšetkým na mozog, srdce a črevá.

9 hlavných benefitov Korálovca ježovitého:

  • Ochrana proti demencii – obsahuje zlúčeniny hericenóny a erinacíny, ktoré stimulujú rast mozgových buniek a chránia ich pred poškodením spôsobeným Alzheimerovou chorobou.
  • Pomáha zmierniť mierne príznaky depresie a úzkosti – pomáha regenerovať mozgové bunky a zlepšiť fungovanie hippocampu, oblasti mozgu zodpovednej za spracovanie spomienok a emocionálnych reakcií
  • Môže urýchliť zotavenie zo zranení nervového systému – stimuluje rast a opravu nervových buniek, čím napomáha k regenerácii poškodeného mozgu po mŕtvici.
  • Chráni pred vredmi v zažívacom trakte vrátane žalúdka, tenkého čreva a hrubého čreva -tým, že inhibuje rast Helicobacter pylori a chráni výstelku žalúdka pred poškodením.
  • Znižuje riziko srdcových chorôb – Medzi hlavné rizikové faktory srdcových chorôb patrí obezita, vysoké triglyceridy, veľké množstvo oxidovaného cholesterolu a zvýšený sklon k tvorbe krvných zrazenín. Extrakt z huby Monkey zlepšuje metabolizmus tukov a znižuje hladinu triglyceridov, zabraňuje oxidácii cholesterolu v krvnom obehu, obsahujú zlúčeninu nazývanú hericenón B, ktorá môže znížiť rýchlosť zrážania krvi a znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
  • Pomáha zvládnuť príznaky cukrovky – znižuje hladinu cukru v krvi tým, že blokuje aktivitu enzýmu alfa-glukozidázy, ktorý štiepi sacharidy v tenkom čreve. Keď je tento enzým zablokovaný, telo nie je schopné tráviť a absorbovať sacharidy tak efektívne, čo má za následok zníženie hladiny cukru v krvi. Okrem zníženia krvného cukru môže znížiť bolesť diabetických nervov v rukách a nohách.
  • Môže pomôcť v boji proti rakovine – Štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že extrakt z Korálovca ježovitého môže zabíjať rakovinové bunky a spomaľovať šírenie nádorov.
  • Znižuje zápal a oxidačný stres – obsahuje silné antioxidačné a protizápalové zlúčeniny, ktoré prispievajú k zníženiu vplyvu chronických chorôb.
  • Posilňuje imunitný systém – zvyšuje aktivitu črevného inunitného systému, ktorý chráni telo pred patogénmi, ktoré sa do čreva dostávajú ústami alebo nosom.
Kde si môžem objednať produkty?

Všetky produkty je možné zakúpiť online